Listen med øgenavne fra Sønderborg er indsamlet af Chr. Paulsen.

 

 

Jønne Magasin Afd. leder Jørgen Nissen, Magasin du Nord
Røde Atma Alfred Hansen, bevidst arbejdssky
Skiden Amanda Amanda Christensen, Lyshøj
Kjære Peter Amtsforstander i Kær
Anna Verband Anna Andersen, formand for Kvindeligt Arbejder Forbund
Anna Aas Anna Maas, Rønhavegyde omkring 1914
Peter Antik Antikvitetshandler Peter Andersen, Jernbanegade.
Anton Løjner Anton Nielsen, Havbogade
Dejlige Jul Apoteker juhl, Løve Apotek
Glade Jul Apoteker juhl, Løve Apotek
Paul Blæst Apoteker Wind
Reserve Jesus Arbejder fra Sundsmark
Lorenz Hummelhøj Arbejder Lorenz Petersen, Hummelhøj
Christian Selter Arbejdsmand Christian Hansen, Oehlenschlægersgade, (spritter)
Axel Hvidkål Axel Knudsen, handlede med pottetøj og grønsager
Gummimand B. Hemmersham, handel med præservativer m.v.
Hein Gummi B. Hemmersham, handel med præservativer m.v.
Cedde Marengs Bagermester på Kongevej
Brandbager Bagermester, Brandkaptajn, Heinrich Petersen, Havbogade
Ølbager Bagermster Eriksen, Café Kock, med bevilling
Heine Bager Bagermster Heinrich Petersen, Helgolandsgade
Anni Benzin Benzinforhandler hustru
Fidde Gas Blikkenslager F. Andersen, Rosengade
Fidde Gas Blikkenslager Perlegade
Adam & Eva Blikkenslagerfirma, Adamsen & Evers, Havnegade
Kedde Bliktud Blikkenslagermester Christian Zimmermann, Jernbanestien
Poul Blik Blikkenslagermester Poul Müller
Bobo Knack Bo ???
Nora Malkeko Boede en overgang hos Frida Mannepæng på Sigtunagade
Fætter H Bogbindermester Fedder Hinrichsen, Kastaniealle
Julle Kultur Boghandler Julius Jensen, Perlegade
Anders And Borgmester Anders Andersen
Johan Der Gerechte Borgmester Johan Jacobsen, tidl. Lærer
Mathias BP (bep) BP tankmand i Jernbanegade
Tombe Freech Bybud for bl.a. Cigar Jensen
Peter Fyn Bygge-Arbejdsmand
Hein Blitz Bygmester/arkitekt, have motorcykler
Peter Ærbo Bygningsarbejder
Oline Krokuhn Byrådsmedlem (fra værtshuset Vester Åby)
Hugo Cantor Carstensen, Kaiser Wilhlem Allé
Sigøjner Cathrine Hansen, Gift med frisørmester Hansen Dybbølgade
Kedde Øtker Chr. Nielsen, Øtker repræsentant
Cedde Mølby Christian Christensen, Sthyr & Kjær
Cedde Ost Christian Christensen, Sundsmark
Cedde Murmand Christian Christiansen, murer
Chrsten Pankach Christian Hansen, Rebslagergade 3
Cedde Bager Christian Hansen, Rosengade, ansat ved bagermester Hoffmeister
Christian Apoteker Christian Jacobsen, Liliegade, bud på Løve Apotek
Frikadellslauter/Katslauter Clausen
Rød Anders Cykelhandler Anders Andersen, Rønhaveplads
Maria Glaser Datter af glarmester Ibsen
Eisernes Pfers Datter af gyngeejer Ziegemann, (Ziegemanns Luftschaukel)
Davi Leksikon David Nielsen (Geniets Overmand)
Jørn Øl Depotbestyrer Jørgen Jørgensen, Carlsberg
Jørn Carlsberg Depotbestyrer Jørgen Jørgensen, Sdr. Landevej
Stålaxel Direktør Axel Hansen, Sønderborg Jern
Jens Drager Drager Jens Hansen
Peter Knap Dørsælger Boysen
Kedde Blitz El-installatør Chr. Mathiesen, Perlegade
Gnistrup El-installatør Holger Skaastrup, Perlegade
Nis Post Entrepenør Nis Hansen
Trinne Fisker Fiskehandler fra Høruphav
Peter Ost Fra Højvang
Frida Mannepæng Frida Petersen, Vandt et sommerhus i Valo sæbepulver
Anni Hafen Frisør, Perlegade 96
Anni Ondra Frk. Hammelef, afbleget hår
Fissegøj Fru Jørgensen, Sct. Jørgensbjerg
Kesse Banan Frugthandler Chr. Andersen, Centrum Frugt
Mads Gedebuk Frugthandler Mads Nielsen, Pelegade
Hans Valuta Fuldmægtig Hans Petersen, Folkeregistret
Cedde Knoch Fysiklærer K. Kristensen
Fidde Gårne Gartner Friedrich Nissen, Spang/Sundsmark
Dukke Lise Gift med Heine Husar
Cedde Kit Glarmester Christian Otten, Perlegade
Bladt Rev Gæstgiver Bladt, Sønderjylland
Heine Husar H. Christensen, Kastanie Allé
Heine Musik H. Nielsen, Ketting
Atomchaufføren Halboe-Larsen, politibetjent, kørelærer
Svinkong Handelsmand Anton Hansen
Lang Anders Handlende Andreas Andersen
Anna Gude Handlende i øvre Perlegade, gift emd R. Nissen, Ladegården
HansBaggebøl Hans Hansen Lille Rådhusgade 27
Vupti Hans Hansen, Naturpraktiker, Kærvej
Store Hans Hans Hansen, Ulkebøl Dam
Den Hvide Neger Hans Iversen
Hans Helikopter Hans Jacobsen, Perlegade (Zeppelin)
Hansi Sygkas Hans Jensen, Sygekassen
Hans Musling Hans Thomsen
Sort Hans Havne- og bygningsarbejder
Alverdens Sømand Havnearbejder
Sort Heine Heine Christiansen, Liliegade (Badoglio)
Heine Husar Heinrich Christaiansen, ivrig hjemmetysker
Badoglio Heinrich Christiansen, Liliegade 13
Heine Barber Heinrich Petersen, Frisør ved rutebilstationen
Bob Helge Nielsen, Landsbyen
Sprit Andersson Hjemmebrænder i Mariegade, møbelhandler Andersson
Nikkel Hansen Holger Madsen, Sønderborg Forniklingsanstalt
Holger Danske Holger Petersen, Lyshøj, tilflyttet fra det gamle land
Machda Geige Hun tog penge for det!!! Havbogade 16. (soldaternes og mange andres trøst)
Ingolf Listetyv Ingolf Davidsen
Hans WC/Hans Kloset Installatør Hans Nielsen, Jernbanegade
Den Hvide Neger Iver Rosenbeck, Oehlenschlægersgade
Arthur Kulmand Ivrig, højtråbende fodboldtilhænger
Jørn o æ jønn J. Christensen, Sundsmark
Jens Langarm J. Nielsen ved Ewers
Jørn Kniftang J. Schmidt, Stensgård, Kær
Jørn Leutnant J. Thomsen, Handelmand, Tandshede
Peter Jæger Jagtkonsulent Peter Jacobsen, Bro
Jøjni Jens Jensen, Havbogade
Violinsnedker Jensen
Johan Løjner Johan Nielsen, Havbogade
Jonni von der brotfabrik Jonni Hansen, Sønderborg Brødfabrik
Anna Fostermor Jordemorder Anna Andersen, Ulkebøl
Jønne Bom Jørgen Clausen, Lindevang, skærsliber/tagtjærer
Jørgen Fut Jørgen Clausen, Ringgade
Smukke Jørn Jørgen Hansen, Kiosk ved Kongevejshospitalet
Jørn Fælles Jørgen Jørgensen, Damgade, ansat i FDB
Jønne Kultur Jørgen Jørgensen, malermester på hospitalet
Jokke & Nokke Jørgensen & Nielsen, Maskinfabrik Sundsmarkvej/senere Agtoftsvej
Frederik mæ æ høj Kalle P. Nielsens søn
Kalle Pjat Karl Andersen, ansat hos Lorenz Andersen (Kalle Fut)
Kalle nul dut Karl Johansen, Højvang
Kalle Belle Karl Lorenzen, ansat på Pe-Ka
Lajgaards Bull Karl på Ladegården
Chr. Mangepenge Karstensen, Sundgade
Madame Wühler Kendt, dygtig kogekone
Geniets Overmand Kioskforpagter David Nielsen, Svineopdrætter m.v.
Peter Modern Kommis Peter Jensen
Freiherr Kommis ved Hans Hansen
Søde Kontorchef Nikolaj Sørensen hos sagfører Helm
Hans Guldtand Kreaturhandler Hans Hansen, Birkeallé
Midde Krokuhn Kroejer
Peter Nit Kromand & Vildthandler, Perlegade, Postholdergården
Christian Folam Kromand på Alhambra
Hans Bøgely Kromand på Bøgely (nu AP Hansen, bøgely/Sandbjerg)
Gyldenspjæt Kromand på Rondeel
Sort August Kulafbærer
Heine Kul Kulafbærer ved Nordisk Brændsel
Æ Graffeltante Kvindelig tolder ved paskontrollen
Christian Stadbekandt Købmand Christian Thomsen, Kurvehandel, Perlegade
Holger Spechsild Købmand Holger Stendevad, Jernbanegade
Jens Isskaf Købmand Jens Christiansen, Mølby
Jens Sinalko Købmand Jens Petersen, Løngang
Peter Amerikaner Købmand Peter Petersen, Perlegade 59, Danielsens Svigerfar
Mase med der Bibel Køhn, Løkken
Hans Agrar Landbrugsmaskinhandler Hans Petersen, Løngang
Leif Murklasker Leif Nielsen
Tom Mix Letlevende dame fra Sundsmark
Ludde å æ hjørn Ludvig Petersen, bagermester på hjørnet af Helgolandsgade/Havbogade
Fummel Lærer M. Mortensen på Ahlmann-Skolen
Adamas Lærer Marius Petersen, kredsfører FDF
Fatzke Lærer ved den tyske skole
Mudde Ridde Lærerinde frk. Rützau, Herman Bangsvej
Mads Æg Mads Nielsen, viktualie en gros
Dobbejacob Malermester Jacob Jacobsen, Kongevej
Jørn Dynt Manufakturhandler Jørgen Andersen, Magasin du Nord
Lille Viggo Manufakturhandler Viggo Jørgensen, Perlegade
Midde Høn Marie Kock, Sundsmark
Fløjt Martin Martin Jørgensen, Sundsmark, Martin med Fløjten
Chr. Vand Maskimester Chr. Tygesen, Vandværket
Jørn Mug Maskinfabrikant Jørgen Martensen, Sundgade
Hans Maskin Maskinhandler Hans Petersen, Løngang
Schanzenkønig Max Lange, Rønhavegade, opsynsmand ”Skansen” Møllegade
Peter Aukoma Medarbejder på fabrikken Aukoma på havnen
Peter Bona Medarbejder på margarinefabrikken BONA, Peter Thordsen
Jonas Mekaniker Christian Johansen, Helgolandsgade
Lille Søren Militærmusiker
Peter Jyllænder Murerarbejdsmand Peter ??, Lyshøj
Hans Polerer Murerformand Hans Jørgensen – far til Thomas Vaks
Svenske Herman Murersvend, født i Sverige
Hans Heidschnuck Murmester Hans Hansen, Damgade
Kedde Svesk Murmester Jørgensen, Augustenborg
Karl Svensker Murmester Karl Petersen
Violinsnedker Musemsdirektør Hansen Kongevej, fremstillede violiner
Søren Hugtand Musiker
Schankelise Musiker Roths kone, Møllegade
Peter Musik Musikhandler Peter Jørgensen, Store Rådhusgade
Lala Møbelhandler Larsen, Jernbanestien
Piep Nøbelhandler Johansen, Æblegade
Anna Lautluch Original
Rasmus Kochtosk Original færdedes i dametøj
Cedde Gær Ostehandler Christian Jacobsen, Kirkegade
Osti Ostehandler Nielsen, Oehlenschlægersgade (Fynbo)
Biogreven P. Aasted Sørensen, Kosmorama efter 1945
Per Høcker P.W. Jacobsen, Grynmølle i Havbogade
Kalle Præst Pastor Carl Jørgensen
Per Gartner Per Christensen, søn af Nordstjernen (gartner)
Peter Basun Peter Christensen, Goethegade
Peter Zeitung Peter Jacobsen, medhjælper ve æ Zeitung
Peter Jød Peter Jacobsen, Perlegade 50
Pæ Tuborg Peter Jacobsen, Tuborg depot
Peter Apoteker Peter Johansen, Vollerup, bud på Løve Apotek
Peter Baså Peter Jørgensen, Dafoma, Kasanieallé
Peter Herberg Peter Larsen, bestyrer af vandrerhjem
Peter Gammelgård Peter lauritzen, Lille Rådhusgade, (var fra Gammelgård)
Peter Soda Peter Madsen, fa. Joh. Møller
Peter Løjt Peter Nielsen, arbejdsmand
Peter Flensborg Peter Nielsen, var sammen med I.P. Nielsen i Flensborg
Peter Afrika Portbetjent Peter Andersen, Møllegade 8, Tysk Soldat i Afrika
Store Poul Poul Nielsen, Chauffør hos Keldorf
Sibbe Preben Dahl (Stazinski)
Max Kamgarn Prokurist Max Schou, Kamgarn
Hejmdal Redaktør Mølle, Hejmdal
Baron Blik Reinhard Müller, søn af blikkenslagermester Paul Müller
Jørn Gewütz Rejsende i kolonial
Lunche Rektor Witt, Knaben Bürger-Schule
Maggeduddi Rengøringsdame på jernbanestationen
Pigernes Jens Repræsentant Jens Jacobsen, Jomfrustien
Niels Feldtschaden Repræsentant Elias Sørensen (hos Bruno Kock) = obersten
Peter Persil Repræsentant for Persil (Mads Ægs søn)
Jens Lyn Repræsentant Jens Jacobsen
Jens Basseralle Repræsentant Jens Jacobsen
Jens Istebund Repræsentant Jens Jacobsen
Peter Axa Repræsentant Peter Jensen, Kornimporten, også kaldet kornaks
Smukke Repræsentant Schlünzen
Jørn Pigtråd Repræsentant ved firma C. Bøhm, Flensborg
Anna Smej Restauratør Anna Schmidt, Colloseum
Hans o e fag Restauratør Hans Hansen, Fagforeningshuset, Bjeggade
Peter Næsgaf Restauratør Peter Christensen, Riti
Lille Peter Restauratør Peter Petersen, Perlegade
Cedde Bismark Retskanselist Christian Petersen, Østergade
Kapellan Rådhusbetjente blev kaldt sådan (kastellan)
Hans Pust Sagfører Hans Petersen, Jernbanegade
Sandkong Sand- & Grusforhandler Mähl, havnen
Pæ Nit Skindhandler Perlegade 58
Jerusalems Skomager Skomagermester øgh Olesen, Dybbølgade (invalid)
Kedde Sort Skorstensfejermester Chr. Hansen, Alsgade
Persille-Skrædder Skræddermester Carstensen, Hustruen var grønthandler
Gummislagter Slagter fra Broager med kunstigt ben
Bøse Slægtsnavn
Peter Snedker Snedker Peter Hansen, Bartrams Trællast
Jørn Nifinger Snedker & tømrer, Jørgen Hansen
Mulle Snedker Christian Muurholm, skrænten, DSB håndværker
Jørn Jordsnedker Snedker Jørgen Hansen, nedsatte sig som entreprenør
Peter Lim Snedker, sognerådsformand, Peter Iversen, Ulkebøl
Jens Mixer Solofabriken
Inspektor Staldkarl i Sundsmark og udsmider i Landsbyen
Gogge Svend Åge Jørgensen, maskinarbejder/automekaniker
Grüne Seife Sæbekoger H. Jørgensen Sct. Jørgensgade, (hjemmebrænder)
Bøsse Søn af bøssemager Petersen, Perlegade
Søren Glaser Søn af glarmester Ibsen
Philip (Flip) Søn af kroejer Phillipsen, Nybøl kro
Schuster Søn af skomagermester G.J. Hansen, Perlegade/Løngang
Nalle Øf Søn af Store Poul
Jørn Flæsk Søn af vognmand Lorenz Christiansen, (Lorenz Flæsk)
Nattens Dronning Søster til ”Kødets Lyst”
Kødets Lyst Søster til Nattens Dronning, tekstilhandler Frk. Sørensen
Karavaen=Ligtog Søstrene Clausen, Jomfrustien
Æ ligtoch Søstrene Clausen. Gik altid i sort efter hinanden
Julle Gebis Tandtekniker, J.Jacobsen, Østergade
Jens Auto Taxa Jensen, Jens Jensen, Drachmannsgade
Luksus Jensen Taxavognmand Jens Jensen, Drachmannsgade
Lalla Terrazzosliber
Thoimas Trykj Thomas Gundersen, Møllelgade
Thomas Rondeel Thomas Hansen, søn af gæstgiver på Rondeel
Calle Fut Tidligere bagermester Carl Andresen, Senere bud på motorcykel
Kalle Whisky Tjener C. Petersen, Voldgade
Bestefar Tjener Hans Hansen, bl.a. på Mommark Færge
Houdini Tryllekunstner Alfred Oldenborg
Blauaüglein Tysk lærer
Svinøjn Tysk lærer på Knaben-Bürgerschule
Kajser Rotbart Tysk lærer, boede på Alsgade
Rotbart Tysk lærer, boede på Alsgade
Fidde Eule Tømrer F. Albrecht
Pete Klok urmager P. Kristiansen, Perlegade
Edel Gaf Ved skomager Andersen
Lorenz Flæsk Vogmand Lorenz Christiansen, Goethegade
Hans Løjner Vognmand Hans Petersen, Oehlenschlægersgade
Johan Fuhrmand Vognmand Johansen, Kastanie Allé
Peter Pøls Vognmand Peter Andersen, Blomstergade
Blå Matias Vognmand Sievertsen, Sct. Jørgensgade
Goggenais Wild med jazz. Gik sandwichmand for Jazzclubben/bud hos Centralvaskeriet
Abbas
Anmari Godau
Annasofi Dask
Asse Schuster
Bjerrremand
Calle Fyrtårn
Calle Getüne
Calle Nøffel
Calle Tysker
Cedde Chaiselonque
Cedde Hongkong
Cedde kopat
Cedde Snot
Cedde Stolmager
Cedde Svesk
Cedde Vitamin
Chr. Vejmand
Chr. Vin
Christian Forkøhl
Christian Grütz
Christian Klapper
Christian Løjtnant
Christian Skistøvl
Coffeir
Den Almægtige
Dioana Luftgevær
Dollargrinet
Fantomet
Fidde Kasket
Fidde Kopat
Fidde Raht
Fidde Savskærer
Fidde Vau
Fille Mankus
Fliegender Hollænder
Flotte
Fritz Put
General Rommel
Geschwister Platfuss von Papen
Grammofon
Grethe Vip
Grevinden
Gummikonditor
Hans Iskias
Hans Klumpfus
Hans Kuwait
Hans Luskeper
Hans P. Momsni
Hans Pony
Hatten
Hein Galeas
Hein Mandolin
Hein Quatsch
Hein Westerland
Heinrich Stivben
Heuschrecke
Himmelstos
Hossjok
Hugo Stinnes
Hvidkålsslagter
Jacob Knallert
Jacob Skimmel
Jacob Skolmester
Jens Arktis
Jens Forbi
Jens Forbi
Jens Juckebaus
Jens Kaffepuns
Jens Mistin
Jens Mohr
Jens Vandmøl
Jes Kanøffel
Johan Isenkram
Johan Muck
Julle Snak
Jørn Beger
Jørn Hatmache
Jørn Jumpe
Jørn Kajnes
Jørn Katgaf
Jørn Kvost
Jørn Snabel
Kaffegrumsneger
Kalle Hof
Kalle Hønsetyv
Kalle Quaas
Kaptajn Lurifax
Katze
Kedde Luftpump
Klaus Puh
Kløj Joller
Kløj Lus
Kobus
Krum Detlefsen
Lang Mette
Lang Pæsen
Lekker
Livets Blomst
Luftenspringer
Lyse
Lysmos
Løjtnant
Madam Sågerne
Meulengracht
Mik
Mona Lisa
Montgommery
Montgommery's Adjudant
Mumle
Musi
Mutter Marianne
Mutter Rye
Mutter Siebzig
Mutter Snak
Napoleon
Niels Savskærer
Niels Vækker
Nusse Per
Oldemor
Ostenhof
P. Hul
Pastor Schmidt
Pere Kock
Peter Alaska
Peter Bella
Peter Bom
Peter Forresten
Peter Indigo
Peter Jes
Peter Katslauter
Peter Kompot
Peter Ligkist
Peter Minut
Peter Mølby
Peter Niøjner
Peter Petroleum
Peter Pump
Peter Skak
Peter Skat
Peter Snøk
Peter Styrmand
Peter Sur
Peter Træsko
Peter von Husum
Peter Wormgaf
Peter Zwerg
Peter Øgenavn
Pifmand
Potiphar
Prop
Pulle
Rappeldut
Ras Tafari
Rasmine
Rasmus Faaborg
Rasmus Skidt
Rebekka
Rippentrop
Rokoko Anna
Røde Rikke
Rødgrød
Schanghaj
Seine Hoheit
Seppel
Siebensack
Silke Bernd
Skilleben
Skorre
Skovtrold
Skrafjern
Slanke Jens
Snottenslikker
Snus
Social Jensen
Sophus Jød
Speser
Sprit Møller
Stasse
Stinno Motorbåd
Stork
Sving
Svinmajor
Søde Fatter
Søren Melon
Sørn Slavter
Sørøver
Søvne Maties
Tage uden Rør
Tante Goos
Tante Muschi
Tine Ængstlich
Tør Pede
Valencia Teddy
Van der Luppe
Vaskebjørn
Visselulle
Wackelgänse
Willi Bøse
Æ Syl